borys_javir: (molfar)
[personal profile] borys_javir


На запрошення тернопільської громади рідновірів "Сварга" під час екскурсії на городища та святилища у Медоборах, що відбулася 23 IV 2017 року, розповів про відвідані місця, зокрема їхню історію, періоди функціювання та ймовірне призначення.

Першою точкою мандрів стала Бабина гора над селом Дубівці. Це найвища гора Медоборів (440,2 м н.р.м.), на вершині якої - купа каміння, можливо, камінь-останець чи споруда на основі останця. Над материком споруда піднімається на висоту щонайбільше до 6 метрів, утворює овал з орієнтацією захід-схід довжиною ~20м, північ-південь шириною ~9 метрів (приблизно). Східний бік споруди складається із розкиданого каміння і відносно невисоко піднімається над материком - ~1,5 м. До заходу висота споруди над материком збільшується і сягає ~6 м в найзахіднішій її частині. Там же знаходиться і грот, утворений штучно, на що вказують його геометрично правильні контури. При обстеженні споруди виявлено рівні проміжки між валунами, з яких вона, ймовірно, складена. З північного боку споруди видно елементи терасування. Верх споруди загалом плоский, порослий деревами, найбільш рівним є західний мис, який нагадує мис каменя Дірявця у Дубраві (коло Стільська), який був язичницьким святилищем (також спрямований на захід). За характерними ознаками та дослідженнями біоенергетиків, побутує припущення, що як святилище жіночого культу ці споруди використовувалися ще понад 5000 років тому, а також шанувалися слов'янами.
вид на споруду з рукотворним гротом


стіна гроту спрямована за сторонами світу

Детальніше: Зубова гора та святилище на Бабиній горі (попереднє повідомлення)

Другою точкою мандрів стала ще одна Бабина гора в межах Медоборів, але вже у Залужжі. Найцікавішим місцем тут є печерний комплекс, який у давнину був святилищем. При розкопках валу, що оточував гору, знайдено ґрунтові поховання 9-10 століть, керамічні вироби, уламки зброї й інші предмети. А на самій горі виявили фундамент язичницької святині слов'ян, яка могла бути основою гіпотетичного ідолу Баби. На основі виявлених археологічних даних приблизний час функціювання святилища можна почати від 9-10 століть (а, може, й раніше), а чи не найінтенсивніше його використовували в 12-14 століттях.


на тлі - один із входів у печериДетальніше: Язичницькі святині Залужжя

Також відвідали Замкову гору в селі Старий Збараж та замок у місті Збараж.


частина мандрівників

У екскурсії взяли участь представники громади "Сварга" та інші зацікавлені люди. Дякую організаторам за запрошення, а слухачам за уважність та зацікавлення тематикою розповідей. До нових зустрічей!

Profile

borys_javir: (Default)
Boris Javir

October 2017

M T W T F S S
      1
234567 8
91011121314 15
16171819202122
23242526272829
3031     

Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags