Boris Javir (
borys_javir) wrote2024-01-25 11:45 pm
![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Entry tags:
Галицька держава як інша назва ЗУНР
Нещодавно Volodymyr Kostetskyy написав, що "Знайшов цікаві документи в мюнхенських «архівах»:
Сучасні підручники історії воліють користати лиш термін «ЗУНР», хоча в ті часи частіше користали саме назву «Галицька Держава».
Галицька Держава мала своє представництво у Вашінґтоні і видавала державні позики «Для здобуття і закріплення Галицької Держави» — фактично воєнні обліґації того часу.
Багато каже наступний уривок:
«Галицька справа в західньому світі навіть у 1920 році мала ніби кращі можливості позитивної розвʼязки, ніж „уенерівська" соборницька, бо галицька державність все ж таки мала дальше моральну піддержку антантських потуг, які 10 серпня 1920 року не визнали окупацію Галичини Польщею і перебрали на себе протекторат над тим краєм, від імени якого Уряд та дипломатичні представництва мали до певної міри легальні права існування і вважалися „екзильними"»
Після перемоги в 1. СВ Антанта проводила розподіл земель переможених країн, серед яких була і Австро-Угорщина. Таким чином більшість народів Австро-Угорщини змогли отримати власні держави. Галицька Держава теж мала право претендувати на незалежність і прочитавши спомини міністра закордонних справ Галичини, Льонґина Цегельського «Від леґенд до правди» можна зрозуміти, що Антанта направду була доволі близько до того аби визнати незалежність Галичини.
УНР натомість проголошувала свою незалежність на територіях колишньої московської імперії, яка вступила в 1. СВ на боці Антанти і не була на стороні переможених, тому Антанта не мала повноважень розпоряджатися її територіями.
Таким чином, Галичина в ті часи цілком могла зберегти свій суверенітет і в майбутньому стати пляцдармом для звільнення Наддніпрянської України від совєцьких загабників. Але соціялістична Директорії відмовлялася від таких можливостей і всіляко заважала галицьким делеґаціям в стилі «не можна нам — не буде й вам».
особисто я вже писав кілька разів на цю тему:
ЗУНР як державна формація мала іншу, теж офіційну назву - Галицька держава. ся назва була вживана у офіційних документах, в публіцистиці тодішніх років та у спогадах про нашу національну визвольну борню. крім спогадів різних сучасників нашої визвольної боротьби (наприклад, Семен Шевчук "Пора сказати правду про наші визвольні змагання добитися волі для Галицької Землі 1918—1939", Торонто, Канада 1965) чи публіцистичних книжечок (наприклад, Степан Львович Рудницький "Галичина й нові держави Европи", Львів; Відень 1921), військові облігації "Позички національної оборони для здобуття і закріплення незалежности Галицької Держави" - се підтвердження того, же іншов назвов ЗУНР була "Галицька держава". до речі, кому цікаво, має бути "Звіт з Позички Національної Оборони в Канаді" виданий у Вінніпезі 1924 року, Накладом Представництва Західно-Української Народної Республіки в Канаді.
.
чи міг бути інший розвиток подій? про це у статті "ЗАХІДНОСЛАВІЯ. Альтернативна історія міжвоєнного періоду" .