borys_javir: (molfar)
[personal profile] borys_javir
ІДЕ КОЗА РОГАТА
 
водіння кози - звичай, який викристалізувався в так звану "епоху Овна" (19-1 століття до н.е.), коли індоевропейські народи були досить близькими між собою, а частина з них досягла Скандинавії, де індоевропейські вірування наклалися на більш ранні. за Умебаясі Масакі, традиція водіння кози відома в багатьох слов'янських і неслов'янських народів, її походження пов'язане з аграрно-магічними культами і вшануванням тотемних тварин. це залишок давнього вірування, згідно з яким "душа лану" (чи рослин взагалі) є козоподібною істотою - звідси відомий всім европейцям "рогатий бог" у вигляді чи то бога-оленя, чи козла-фавна, чи людини з німбом-місяцем над головою (так-так, місяць - атрибут чоловічий). ще античні астрономи зазначали, що на зимовому небі одним із найяскравіших є сузір'я Візничого, головною зіркою якого є яскрава жовтувата Капелла (b Візничого), що в перекладі на слов'янські мови означає "Коза", а, за припущенням, в давні часи вона могла бути однією з найяскравіших на небі в зимовий час і служити для орієнтування в періодах часу. зрештою, танець "Кози", її "вмирання" та "воскресіння" символізує природний колообіг завмирання та відродження природи і не дарма відбувається у період близький до зимового сонцестояння. на загальноіндоевропейські основи звичаю вказували, наприклад, В. Пропп та митрополит Ілларіон.


 
цікаво, що в півничан супутницею чи жінкою йольського (йоль - свято зимового сонцестояння) є Muori "стара господиня", що перегукується із словянською назвою уособлення зимової Землі - Морена, Мара чи балтійською назвою богині Землі (у вигляді рогатої корови) - Мара. імя ж Мара споріднене з такими словами: "мор", "морок", "марево", "примара", "хмара", "мерзнути", "смерть", які повязані з зимною, темною порою чи процесами завмирання.
 
за відомостями Sven H. Rossel та Bo Elbrönd-Bek, є писемні дані, що ще майже тисячу років тому в Скандинавії молоді люди, одягнені в вивернуті навиворіт шуби і маску з берести, зображували рогату істоту за шаманським зразком. вони колядуючи обходили домівки. за даними Sirpa Karjalainen, в 18-19 століттях ця традиція доповнилася тим, що такі палазники-"кози" ходили з колядками, даруючи подарунки слухняним дітям і лякаючи неслухняних. а вже в 19 столітті людина, вбрана у цапа, стала прообразом Санта Клауса (святого Миколая) в германських народів, а образ зимового палазника в шубі злився з фольклорним образом Мороза, і разом із Марою, уособленням зими, утворили пару діда Мороза та Снігурки.
 
втім, незважаючи на всі нововведення, багато народів світу (здебільшого, Европи), досі мають звичай, за яким молоді люди на зимові свята перевдягаються в чудернацькі костюми з вивернутих кожухів і ходять від домівки до домівки, сповіщаючи що "світ новий засвітився", а природа-"коза" воскресає до нового кола життя. 
 
красиві знимки давніх костюмів: Stunning images of pagan costumes worn at winter celebrations around the world
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

borys_javir: (Default)
Boris Javir

May 2025

M T W T F S S
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26 2728293031 

Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags